İMAR DURUMU İNCELEME

İmar durumu; imar durumu inceleme işleminde, imar parselinin kullanım şeklini ve yapılması istenen yapının özelliklerini belirten belgeye verilen isimdir. İmar durumunda imar uygulaması yapılan yerin yapı adalarını, bunların yoğunluk ve düzenini gösterir.

Herhangi bir arazi satın alacaksanız öncelikle arsanın imar durumuna dikkat etmemiz gereklidir. İmar planının güncelliği ve kısıtlamalar ilk dikkat etmeniz gerekenler olarak öne çıkıyor. Gerekli planları inceleyerek arsa almak işinize gelebilir. Ancak imar planı olmayan bir arazi satın alacaksanız işler biraz karmaşık. Örneğin arazinin kadastral yola cephesi olması zorunluluğu vardır. Eğer kadastral yola cephesi yok ise geçit hakkı vb. alınmadan yapılaşma yapılamaz.

Yine yapılaşmaya açılacak diye yüksek fiyatlara satılan taşınmazların yapılaşmaya kapalı alanlarda, sit alanlarında ya da su havzalarında olma riski bulunmaktadır. Söz konusu riskleri en düşük seviyeye indirebilmek için sizde SPK Lisanslı değerleme uzmanlarımız tarafından verilen imar durumu inceleme hizmetimizden faydalanabilirsiniz.